چگونگی کشت کیوی

چگونگی کشت کیوی

چگونگی کشت کیوی

کشت میوه کیوی در زمین های شیب دار در مناطق میانی و در آب و هوایی مرطوب که در ایران بیشتر در قسمت شمالی کشور که دارای رطوبت بالایی در طول سال دارد می توان کشت کرد و می تواند به جلوگیری از فرسایش خاک کمک کند و یک روش مدیریت پایدار زمین است. این محصول با ارزش بالا ، مغزی و دارای تنوع زیستی را معرفی می کند و با فراهم کردن منبع درآمد خوبی برای کشاورزان  وضعیت معیشت را بهبود می بخشد.

چگونگی کشت کیوی

چگونگی کشت کیوی

چه مناطقی کیوی کشت می شود

کیوی بومی چین است. که قبلاً انگور فرنگی انگور چینی نامیده می شد ، امروزه بیشتر با نام بازاریابی آن میوه کیوی شناخته می شود. چگونگی کشت کیوی در تاکستان های بزرگی رشد می کنند که در رشد عمومی و عادت های میوه ای و همچنین مورد نیاز آموزش و ترشح آنها شبیه انگور است. میوه بعد از ظاهر شدن گلها به طور معمول طی ۲۴ هفته رسیده می شود. وزن میوه ها از ۳۰ تا ۹۰ گرم است و می توان کمی بعد از اولین یخبندان در پاییز برداشت کرد. پس از آن ، آنها می توانند برای ۳-۶ ماه در سردخانه نگه داشته شوند. انواع انگور کیوی در ارتفاعات از ۱۵۰۰ متر تا ۳۵۰۰ متر در انواع وسیعی از انواع خاک قابل کشت است. گیاه کیوی دو قطبی است ، به این معنی که گیاهان انفرادی یا نر و ماده هستند. فقط گیاهان ماده میوه میوه‌دارند ، اما فقط در هنگام گرده افشانی توسط گیاه نر انجام می شود. انگور هر دو جنس برای تولید میوه ضروری است و برای اطمینان از گرده افشانی باید در همان زمان گلدهی کنند. یک تاک گرده افشانی نر برای هشت تاک زن مورد نیاز است. تاکها معمولاً روی سازه های محکم به اندازه کافی قوی تحمل می شوند تا بتوانند میوه سنگین را تحمل کنند ، که در غیر این صورت ممکن است انگورهای نسبتاً ضعیف را بشکند. در خصوص چیدمان و چگونگی کاشت این میوه می توان گفت با استفاده از میله های T یا قلاب های قلاب دار جهت حمایت از منطقه بزرگ باردهی به شکل سایبان توصیه می شود و دسترسی آسان به میوه کیوی برای برداشت را فراهم می کند.

چه زمانی برای کشت کیوی مناسب می باشد

نهال ها به محض احتمال یخ زدگی می توانند در فصل بهار کاشته شوند. برای حفظ تعادل بین رشد گیاه کیوی و تولید میوه سودآور ، انگورها را هم در تابستان و هم در زمستان باید هرس کنید. رشد بیش از حد گیاه در طول فصل رشد از بین می رود تا سایبان کیوی باز شود و چوب بدون میوه را از بین ببرد. برداشت محصول می تواند از پایان ماه مهرماه آغاز شود. علفهای هرز مکرر برای کاهش در مورد رطوبت و کود مورد نیاز است. میوه کیوی به آب فراوان احتیاج دارد. در طول فصل خشک ، تاکهای تازه کاشته شده کیوی یک بار در هفته نیاز به آبیاری عمیق و زیادی دارند.

میوه کیوی (Actinidia deliciosa) یا انگور فرنگی چینی همانطور که قبلاً خوانده می شدند ،  تاک می تواند به طول ۹ متر رشد کند. میوه کیوی به خودی خود یک میوه بیضی شکل قهوه ای بزرگ به اندازه تخم مرغ است که با پوست پوشانده شده است. میوه ها وقتی قطعه قطعه می شوند با یک ردیف دانه های خوراکی تیره کوچک و یک مرکز رنگی با کرم سبک ، پوست سبز زمردی جذاب را به دست می آورند. عطر و طعم کیوی یادآور ترکیبی از توت فرنگی و آناناس است. میوه کیوی ویتامین بالایی دارد. همچنین می تواند به عنوان گوشت استفاده شود. میوه در حالی که هنوز سخت است برداشت می شود و از زمین رسیده می شود. عملکرد اقتصادی می تواند به اندازه ۳۰-۶۰ کیلوگرم در هر تاک بالغ (پنج تا هشت سال) یا ۲۱-۲۵ تن در هکتار باشد. این یک محصول طاقچه با ارزش برای مناطق کوهستانی ، به ویژه مناطق نزدیک به بازارهای شهری و گردشگری است.

شرایط کشت کیوی در ایران

میوه کیوی در ایران محبوبیت زیادی پیدا کرده است. هم اکنون توسط کشاورزان در مناطق مازنداران ، گیلان ، آستارا ، و تالش و همچنین رشت به صورت تجاری کشت می شود. این فناوری به طور گسترده ای پذیرفته شده است. نهال های کیوی در ابتدا توسط کشاورزان در زمین کشت شده به زمین اضلی منتقل می شود.شرکت سینا گستر در خصوص تامین کیوی صادراتی به کشورهای مختلف از جمله روسیه ، ترکیه ، هند و کشورهای حوزه خلیج فارس فعال بوده و شما می توانید در مورد خرید و فروش کیوی از این شرکت از نظر قیمت استعلام کنید.